fbpx

Aktualności | Fotowoltaika – co trzeba wiedzieć przy jej instalacji? na rok 2021

Autor: mgr inż. Marta Jońska | Data wpisu: 2021-01-21

Fotowoltaika – co trzeba wiedzieć przy jej instalacji?

Fotowoltaika – co trzeba wiedzieć przy jej instalacji?

Czym jest fotowoltaika

Fotowoltaika to energia generowana przez Słońce poprzez padanie promieni słonecznych na ogniwa fotowoltaiczne. Następnie wygenerowany prąd stały trafia do falownika, gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, który zasila urządzenia domowe takie jak lodówka, klimatyzacja, zmywarka czy telewizor. Nadprodukcja energii, nagromadzona podczas lata jest magazynowana w sieci, a następnie  odebrana i wykorzystana podczas zimy czy jesieni, gdy dni są krótsze i nasza instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu. Należy pamiętać, że z sieci odbieramy 80% lub 70% zmagazynowanej energii w zależności od wielkości instalacji (dla instalacji do 10 kWp 80% dla instalacji większych niż 10 kWp 70%).

Dobrze jest rozróżnić panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych, których przeznaczeniem jest podgrzewanie wody. Instalacja fotowoltaiczna np. do domu może również służyć do podgrzewu wody (przez podgrzewacz elektryczny), ale w odróżnieniu od kolektorów słonecznych nie wymaga stałych przeglądów technicznych i serwisów.

Panele fotowoltaiczne i ich moc

Przystępując do instalacji fotowoltaiki, bardzo istotne będzie dobranie właściwej mocy systemu do naszych potrzeb. Aby tego dokonać, musimy przede wszystkim wiedzieć, ile nasz dom zużywa energii. Patrząc na zsumowane rachunki za prąd z całego roku, jesteśmy w stanie ocenić, ile energii zużywa nasze gospodarstwo domowe. Zawsze dobrze jest uwzględnić ewentualne dodtkowe urządzenia, które chcielibyśmy zastosować w domu np. klimatyzację czy elektryczny podgrzew wody w okresie letnim, oraz czas jaki spędzamy w domu i liczbę domowników. Trudniejsze jest planowanie instalacji fotowoltaiki w dopiero budowanym domu, gdzie nie mamy pomocy w postaci już wcześniejszych rachunków za prąd. W tej sytuacji należy dokładnie przeanalizować i zaplanować zapotrzebowanie na energię z uwzględnieniem wszystkich sprzętów elektrycznych oraz domowników, którzy będą z nich korzystać. Nasza firma poleca najlepsze panele fotowoltaiczne dostępne na polskim rynku – Panele fotowoltaiczne BRUK-BET FOTOWOLTAIKA.

System fotowoltaiczny i jego miejsce montażu

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane między innymi na dachu budynku. Trzeba jednak przy tym zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak: powierzchnia dachu, ekspozycja dachu względem świata, jego kąt nachylenia oraz powierzchnię i występowanie zacienień. W przypadku dachu o orientacji wschód – zachód możliwa będzie konieczność zainwestowania w większą ilość paneli fotowoltaicznych w celu pokrycia zapotrzebowania na energię.

Przyjmuje się, że na 1kWp instalacji PV potrzebne są trzy panele fotowoltaiczne, które pokrywają powierzchnie około 4,5m2 dachu. Czyli na średniej wielkości instalacja 5 kWp będziemy potrzebować około 22,5 m2 powierzchni dachu. W przypadku większego zużycia energii dach może okazać się za mały i wtedy warto rozważyć montaż paneli na gruncie. Taka instalacja fotowoltaiczna, o ile posiadamy odpowiedniej wielkości niezacienioną działkę, jest z pewnością łatwiejsza w ustawieniu pod odpowiednim kątem oraz w najlepszym kierunku względem słońca.

Za duża czy za mała instalacja PV

Przy instalacji paneli fotowoltaicznych ważne jest, by nie produkowały one znacznego nadmiaru energii, gdyż będzie to po prostu nieopłacalne. Za duża instalacja fotowoltaiczna spowoduje, że wyprodukowany przez nas prąd, którego nie wykorzystamy w ciągu roku przepadnie, a czas zwrotu inwestycji będzie nieopłacalnie długi. Jeśli instalacja będzie za mała a wyprodukowana przez panele energia nie zaspokoi całości zapotrzebowania energii naszego domu, będzie pobierany dodatkowy prąd z sieci, co będzie skutkować dodatkowymi opłatami za prąd. Dlatego ważne jest aby instalacja była dobrana na miarę naszych potrzeb. Oprócz prawidłowo dobranej mocy (wielkości) instalacji potrzebny jest odpowiedni dobór mocy falownika (inwertera). Ten będzie pracował najlepiej przy niewielkim przeciążeniu.

Dzięki obecnym dofinansowaniom czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej dobranej na miarę potrzeb danego gospodarstwa wynosi od 4-6 lat.

Warto więc aby instalacja fotowoltaiczna dobrana była profesjonalnie. Nasza firma to oczywiście wykona dla Państwa. Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz i umówić się na niezobowiązujące spotkanie z naszym pracownikiem, który wyceni profesjonalną instalację fotowoltaiczną dla Państwa.

Zamów BEZPŁATNĄ analizę i wycenę i ciesz się darmowym prądem!

Zamknij Menu
Call Now Button