fbpx

Aktualności | Fotowoltaika – najczęstsze pytania (FAQ)

Autor: mgr inż. Marta Jońska | Data wpisu: 2020-11-12

Fotowoltaika - najczęstsze pytania (FAQ)

Fotowoltaika - najczęstsze pytania (FAQ)

Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi, które najczęściej zadają nam nasi klienci na temat montażu instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje fotowoltaika dla przeciętnego domu jednorodzinnego?

Koszt instalacji zależny od jej wielkości. Czas zwrotu inwestycji to od 5 do 7 lat przy dostępnych obecnie dofinansowaniach.

Czy fotowoltaika działa cały rok?

Tak. Zawsze kiedy jest promieniowanie słoneczne. Również rozproszone (czyli przy zachmurzeniu czy opadach). Im jaśniej, tym więcej energii produkuje instalacja PV.

Ile lat działa instalacja fotowoltaiczna?

25-30 lat to minimalny czas działania instalacji PV. Moduły nie przestaną nagle działać a jedynie będzie spadać ich sprawność (efektywność). Moduły BRUK-BET FOTOWOLTAIKA (Solar) posiadają gwarancję mocy – oznacza to, że ich sprawność nie spadnie poniżej 83% do 25 lub 30 lat pracy.

Czy potrzebne jest pozwolenie na instalację fotowoltaiczną i czy dużo jest z tym formalności?

Instalacje do 50 kWp nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia. Należy natomiast złożyć odpowiednie dokumenty do Zakładu Energetycznego. Zgłoszenie zawiera między innymi: schemat podłączenia, deklaracje zgodności i aprobaty zamontowanych urządzeń zgodnych z obowiązującymi polskimi przepisami. Instalacje powyżej 6,5 KWp wymagają dodatkowo uzgodnień p.poż oraz zgłoszenia do Straży Pożarnej. Dokumenty do zgłoszenia instalacji i uzgodnieni zazwyczaj przygotowuje wykonawca, któremu powierzamy wykonanie instalacji.

Czy muszę zmieniać umowę z energetyką?

Tak. Na podstawie zgłoszenia do Zakładu Energetycznego będzie przygotowana nowa umowa lub aneks na podstawie, której będzie możliwe nie tylko pobieranie ale i oddawanie energii do sieci.

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji zależy od jej wielkości. Średnio trwa od 2-5 dni.

Czy wydajność fotowoltaiki zmniejsza się po latach?

Tak wydajność spada wraz ze spadkiem sprawności modułów fotowoltaicznych. Moduły BRUK-BET FOTOWOLTAIKA (Solar) w zależności od rodzaju mają gwarancja że ich sprawność nie spadnie poniżej 83 % do 25 i 30 lat.

Czy jest jakaś aplikacja do zarządzania czy podglądu jak pracuje instalacja PV?

Tak. Falowniki posiadają dedykowane aplikacje dzięki którym można monitorować prace instalacji na smartfonie czy komputerze.

Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie, wymiana licznika jest bezpłatna.

Czy można sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną do sieci?

Posiadając instalacje fotowoltaiczną stajesz się Prosumentem – pobierasz i produkujesz energię. Oddaną energię do sieci możesz odebrać. Jest to realna korzyść (choć nie wprost gotówkowa). Uwaga z sieci odbieramy 80% energii dla instalacji do 10kWp, powyżej 70%.

Po jakim czasie zwraca się instalacja PV?

Dobrze dobrana instalacja do potrzeb klienta zwraca się przy dostępnych obecnie dofinansowaniach 5-7 lat bez dotacji 7-9 lat.

Zamów BEZPŁATNĄ analizę i wycenę i ciesz się darmowym prądem!

Zamknij Menu
Call Now Button