fbpx

Aktualności | Jaki falownik (inwerter) wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Autor: mgr inż. Marta Jońska | Data wpisu: 2021-12-26

Jaki falownik (inwerter) wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Jaki falownik (inwerter) wybrać do instalacji fotowoltaicznej

Co to jest falownik (inwerter)?

Falownik fotowoltaiczny, inwerter fotowoltaiczny, inwerter solarny lub przetwornica to nazwy tego samego urządzenia. Falownik jest najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej – można powiedzieć sercem całej instalacji.

Jaką rolę pełni falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC. Prąd stały DC wytwarzany jest przez moduły fotowowolaticzne (panele słoneczne, generator PV). Prąd zmienny AC wykorzystywany jest natomiast w domowych instalacjach elektrycznych oraz sieć elektroenergetycznej.

Bardzo ważne jest, aby ustawienia falownika (najlepiej fabryczne) były zgodne z polskimi parametrami pracy sieci elektroenergetycznej (230V/50Hz). Kontrolując i monitorując parametry pracy sieci (napięcie i częstotliwość), falownik dostosowuje napięcie instalacji fotowoltaicznej do napięcia sieciowego. Dzięki temu jest w stanie przekazać do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii lub w przypadku przekroczenia parametrów wyłączyć falownik. Chroni to wewnętrzną instalację (sprzęty domowe) przed ewentualnym uszkodzeniem. Falownik Kaco new Energy od Siemens montowany przez naszą firmę posiada fabryczne ustawienia dla polskiej sieci co jest gwarancją bezpiecznej i wydajnej pracy.

Podział falowników (inwerterów)

Falowniki możemy klasyfikować na wiele różnych sposobów.
Między innymi ze względu na rodzaj instalacji:
  • on – grid – współpracujące z siecią elektroenergetyczną (najczęściej stosowane),
  • off – grid – nie współpracujące z siecią (wymagające zastosowania akumulatorów),
  • hybrydowe – mogą współpracować z siecią i akumulatorami.
Mogą wytwarzać prąd przemienny:
  • jednofazowy (małe instalacje do 3,68 kWp) lub
  • trójfazowy.
Mogą być transformatorowe lub beztransformatorowe (obecnie częściej stosowane) itd.
 

Sprawność falownika

Sprawność falownika to procent energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne jaka zostanie przetworzona na prąd zmienny wykorzystywany w domowych instalacjach. Dobry falownik powinien mieć sprawność ponad 96%. Ważna jest sprawność europejska (EURO/CEC), która uwzględnia warunki nasłonecznienia dla środkowej Europy.

Wielkość falownika

Aby uzyskać sprawność falownika podaną przez producenta, należy prawidłowo dobrać jego moc w stosunku do mocy (wielkości) modułów fotowoltaicznych (generatora PV). Nieprawidłowe dobranie falownika może spowodować, że jego rzeczywista sprawność będzie niższa nawet o kilkanaście procent.
 

Jaki falownik wybrać?

Na pewno głównym kryterium nie powinna być cena. Najlepiej zdać się na pomoc projektanta instalacji fotowoltaicznej i wykonawcę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby falownik:

  1. posiadał dokumentację w języku polskim,

  2. posiadał ustawienia dla polskiej sieci energetycznej,

  3. miał łatwy i szybki sposób diagnozowania i usuwania usterek,

  4. sprawność europejską powyżej 96%.

Prawidłowo dobrany falownik ma wpływ zarówno na wydajność pracy instalacji fotowaltaicznej jak i szybkość zwrotu inwestycji.

Zamów BEZPŁATNĄ analizę i wycenę i ciesz się darmowym prądem!

Zamknij Menu
Call Now Button